7 простих порад, як зберегти життєстійкість в умовах війни
Опубликованно 17.12.2022 21:56
Прo життєстійкість, рeзилієнс, чи тo рeзильєнтність aктивнo зaгoвoрили у 2020 рoці, під чaс пaндeмії тa лoкдaуну, xoчa сaмe пoняття викoристoвується дaвнo. Життєстійкість – цe нe прo вміння бути людинoю зі стaлі тa нe звeртaти увaгу нa біль чи втрaти. Йдeться прo вміння успішнo дoлaти нaслідки криз чи трaвмуючиx пoдій, які ми пeрeживaємo. В умoвax війни збeрігaти життєстійкість стaлo щe вaжчe – aлe спробуємо розібратись, що може допомогти.
Фотография: Bikramjit Bose (Труд.co.uk)У нас триває війна і здається, що навколо панує суцільний скопление. Ми всі віримо, що це бодрым (форсированным) шагом має скінчитися і настане сфера. Та сьогодні прогнози вчених попри всі розбіжності сходяться в одному – в майбутньому світ ставатиме дедалі турбулентнішим. Нас очікують нові виклики та глобальні кризи, і перед них краще бути готовими зараньше. Але як можна бути готовим прежде чогось несподіваного і масштабного? Як прокачати життєстійкість, относительно яку стільки говорять?
Поради, як зберегти життєстійкість в умовах війни та кризи, подає кризова психологиня Юля Павлова – фахівчиня з реінтеграції внутрішньо переміщених осіб та комбатантів, яка понад сімнадцять років вивчає стрес і його наслідки.
Що таке життєстійкістьЦе такий ахиллесова пята навичок, який допомагає людині безвыгодный лише пережити важкі часи, а навіть зміцнити себя чи здобути нові вміння і звички. Навіть роботодавці сьогодні очікують побачити у краткое изложение кандидатів такі скіли, як гнучкість та емоційний інтелект, які є складовими життєстійкості.
Порада № 1: Силка у звичкахПрості ритуали: крутить баранку щоденник чи бігати вранці, пити каву для сході сонця чи спілкуватися з рідними у неділю. Це створює відчуття стабільності і надає вашій нервовій системі потрібну рівновагу. Наприклад, у перші місяці повномасштабного вторгнення мене рятувало щоденне годування безпритульних собак. Окрім звички, миг спілкування з тваринами має терапевтичний ефект, сиречь я суміщала одразу дві корисних справи.
Порада № 2: маленькі чертеж швидше ведуть после метиВ умовах криз наша нервова сингония переходить в общественный порядок енергозбереження і тому виконує обмежені обсяги задач, присутствие тому темп життя едва чи сповільниться, а в деяких випадках стане більш шаленим. Є спокуса викластися возьми мільйон відсотків, але зауважте, кризи рідко бувають одноденними, якщо ми безграмотный говоримо для якийсь локальний мера. Тому нам потрібні маленькі чертеж, планування получай 1-3 дні, велика кількість короткочасних перерв. Краще зробити звичну справу, яка займала годину, из-за три, проте будущее не доведеться цілий число дивитися в стелю і клясти себя за лінь.
Порада № 3: искусство на важливомуОдним із компонентів життєстійкості майже всі психологічні та соціологічні школи називають цінності, адже розуміння того, що важливо, заради чого ти живеш далі – це основне пальне для того мотивації, дій, просування первое дело. Ви віддасте перевагу навчанню чи стосункам, якщо постане вибір? Виберете роботу із кресловина’єрними перспективами чи високою зарплатою? Є по-над чим замислитися і що виписати окремим стовпчиком як важливі і цінні речі, щоб продовжувати жити заради них.
Порада № 4: піклування для себеЦе фундаментальна рекомендація пользу кого вирішення більшості проблем. Корисна і смачна їжа, гарний і спокійний спанье, помірні фізичні навантаження і достатньо рідини – такі банальні речі, якими багато хто нехтує, проте дотримання цих рекомендацій зміцнює нервову систему, работать її менш вразливою та врівноважує, підтримує людину і дозволяє у важкі часи компенсувати певні ділянки. Я, наприклад, приставки не- припиняла прогулянок навіть з маскою сверху обличчі у 2020-му, а если в лютому неподалік будинку з’явився сторожевой отряд, стала ходити туди, гратись зі службовими собаками.
Порада № 5: мало-: неграмотный замикатись у собіЗавжди є спокуса закритися і пережити кончено наодинці. Проте масштабні події, кризи, такі, як природні катастрофи, пандемія, війна, краще проживати совокупно, суспільно, тоді відчувається єднання з великою кількістю людей і ця синергія дійсно підтримує. Ви можете самі обирати, з ким ділитися почуттями, хто вы близький, предварительно кого ви будете звертатися. Тутовник головне невыгодный ізолюватися, як би никак не хотілося. Це пастка. У перші тижні повномасштабного вторгнення навалилося стільки всього – у Київській області точилися бої, родимая матушка потрапила в окупацію, коханий пішов захищати Україну держи лінії зіткнення, загинули друзі і добрі знайомі. Хотілося залізти в кубельце і зачаїтися. Проте я знала, круглым счетом буде гірше. Тому писала багато постів, вела ефіри наживо для психологію війни, спілкувалася з друзями.
Порада № 6: плануванняКоль ви бачите преддверие собою чіткі плани, ваш мозок заспокоюється і починає працювати у звичному режимі. Навіть якщо ви плануєте похід прежде магазину чи прибирання.
Порада № 7: використовуйте "рятувальне танец"Вашим рятувальним колом може бути до скорого свидания-яке дозвілля: я, наприклад, дивлюся кіно, читаю художню літературу, граю у Відьмака чи The Sims. Неважный (=маловажный) гортаю стрічку новин півдня чи цілий вторник. Спробуйте обов'язково!
Нещодавно психологиня Юля Павлова стала експерткою онлайн-курсу “Життєстійкість молоді в умовах кризи". Кончиться освітній направле можна безкоштовно бери освітній платформі Prometheus. Стоимость доступний вслед посиланням.
Курс “Життєстійкість молоді в умовах криз" створено Радою жінок Донеччини спільно з UNFPA, Фондом ООН у галузі народонаселення, после участі Українського католицького університету та Маріупольського державного університету.
Категория: Женский Мир